האם זהות נגד מדיניות רווחה, ובמידה ולא, כיצד תגרום לשוק החופשי ליצור מערכת רווחה יעילה למרות שרווחה היא דבר אינו רווחי? - Zehut Explained Q&A
+1 הצבעה
על ידי

תשובה 1

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)

לא. זהות אינה נגד מערכת רווחה. להיפך, אלא בעד לייעל אותה כדי שהיא תוכל לספק מענה אמיתי לנזקקים, שכרגע אינם מקבלים מענה. וכמובן זהות בעד הפחתת יוקר המחיה (באמצעות הפחתת מיסים וביטול מכסים) על מנת שרמת החיים של כולם תשתפר (הפחתת מיסים עקיפים תתרום בעיקר לשכבות החלשות)

לגבי שיפור מערכת הרווחה - הדרך לעשות את זה היא בין  היתר על ידי ייעול הביטוח הלאומי.

צריך להבדיל בין תפקיד הביטוח הלאומי כספק שירותי ביטוח לכלל האוכלוסייה, לבין הצורך של המדינה לקיים מערכת רווחה לאזרחים החלשים בה.

המוסד לביטוח לאומי לא מצליח לספק כיום תמורה מספיקה בשני התחומים האלה. לא לכלל האוכלוסיה, ולא לאזרחים החלשים, ומרבית כספי המיסים שנגבים ומועברים לביטוח הלאומי אינם חוזרים חזרה למי שנזקק לכך בשעת הצורך.

זהות רוצה להפריד בין האלמנט הביטוחי של הביטוח הלאומי, ולאפשר תחרות בתחום הזה שתייעל את שירותי הביטוח לאזרחים, וכך המדינה תוכל להתמקד אך ורק ברווחה לנזקקים וחלשים שזקוקים לתמיכה של המדינה.

"בשונה ממערכות סעד טיפוסיות, המסייעות רק לנזקקים ביותר, הביטוח הלאומי שם לעצמו למטרה לספק ביטחון כלכלי לכלל האוכלוסייה - גם לתושבים שאינם מעוניינים בשירותיו, המסוגלים לממן לעצמם "רשת ביטחון כלכלית" כזו. קשה לראות הצדקה לכך, כאשר שביעות הרצון מהביטוח הלאומי נמוכה משביעות הרצון הממוצעת מחברות הביטוח, וכאשר אזרחים רבים רוכשים לעצמם ביטוחים משלימים נוספים."

"המוסד לביטוח הלאומי הוא מנגנון מסורבל ובלתי יעיל, שרבים מתפקידיו אינם נחוצים כלל. ההסתמכות הכפויה של תושבי ישראל על המוסד הזה עולה להם כסף רב ומעניקה לעתים קרובות מדי תמורה לא ראויה. חמור מכך, עם קריסתו הצפויה של המוסד לביטוח לאומי תיעלם באחת "רשת הביטחון הכלכלית" של מיליוני אזרחים ישראלים, אשר שילמו את דמי הביטוח כל חייהם אך ימצאו את עצמם עומדים מול שוקת שבורה דווקא בשעותיהם הקשות ביותר."

המטרה של זהות היא שהאזרחים יוכלו לבחור לעצמם אלטרנטיבות ביטוחיות כך שהם יוכלו לבחור בספק ביטוח שיתן להם תמורה טובה יותר מאשר הביטוח הלאומי (יותר קצבאות, יותר כיסויים, וכו').

"מפלגת זהות מציעה תכנית לצמצום שקול של תחומי האחריות של המוסד לביטוח לאומי, העושה שימוש במנגנון היעיל והתחרותי של השוק החופשי. תכנית זו היא הצעד הראשון וההכרחי בשיקום מערכת הרווחה הישראלית ובהסרת הסיכון החמור לעתידם הכלכלי של תושבי ישראל."

"התושבים יחויבו לרכוש לעצמם ביטוח. כל תושב ישראלי יחויב לדאוג לעצמו לכיסוי ביטוחי מינימלי, במקום הביטוח שהמדינה סיפקה לו עד כה בכפייה. מעסיקים יחויבו בביטוח עובדיהם מפני תאונות עבודה. מכיוון שכל תושב וכל מעסיק יוכלו לבחור לעצמם את חברת הביטוח המועדפת עליהם, חברות הביטוח הפרטיות יתחרו על הלקוחות ויצטרכו להציע להם שירות טוב ותעריפים משתלמים. כאשר חברות הביטוח יווכחו שבכוונת המדינה להפסיק להעניק שירותי ביטוח הזמינים בשוק החופשי, יהיה להן תמריץ לפתח שירותי ביטוח חדשים שיוכלו להחליף את השירותים הקיימים שהמדינה מעניקה.

מי שזכאי לקצבה ימשיך לקבל אותה. המדינה, כמו כל גורם מבטח אחר, לא תוכל להתנער מתביעותיהם הכספיות של מבוטחיה. כל תושב ישראל שהיה זכאי לקצבת ביטוח לאומי לפני צמצום שירותי הביטוח, ימשיך לקבל את הקצבה, וימשיך להיות מבוטח על ידי המדינה, כשם שהיה מבוטח  לפני צמצום שירותי הביטוח. בסופו של דבר, המטרה היא ליצור מצב שבו כל השירותים שהביטוח הלאומי מספק היום, פרט לשירותי רווחה וסיוע לנזקקים, יירכשו בשוק הפרטי."

ברגע שהנושא הביטוחי יתייעל, גם כלל האזרחים יזכו לרשת ביטחון טובה יותר, וגם המדינה תוכל להתמקד בעזרה לחלשים ונזקקים: "לפי התכנית של זהות, המדינה תמשיך להיות אחראית על הרווחה, אך אין זה אומר שמערכת הרווחה תמשיך לעבוד בלא שינוי."

(מקור: https://zehut.org.il/pdf/matza_zehut_kriha.pdf עמוד 56 ואילך)

ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...