מה עמדת זהות בנוגע לזכות להתחמשות עצמית הגנתית? - Zehut Explained Q&A
+1 הצבעה
על ידי (910 נקודות)
במדינת ישראל קיימת בעיה נוראית שנשים חסרות אונים לא יכולות להגן על עצמן, רובים, טייזרים וכ'ו הם מחוץ לחוק

האם זהות תאפשר את הזכות להתחמשות עצמית להגנה מפני תוקפים כמו שנעשה בתיקון השני לחוקה האמריקנית?

תשובה 1

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)
נבחר על ידי
 
התשובה הטובה ביותר

בהחלט! הזכות לשאת נשק נובעת ישירות מהזכות להגנה עצמית.

גם כאשר האזרחים מפקידים בידי המדינה את הזכות להפעיל כוח, הם אינם מוותרים על זכותם היסודית להגן על חייהם, על חיי משפחותיהם ועל חייהם של הסובבים אותם מפני איום מיידי באלימות. זוהי זכות שאין לוותר עליה, ולו בגלל שמן הרגע שבו מתגלה הסכנה ועד הרגע שבו כוחות הביטחון מגיעים לזירה, אין בנמצא אדם אחר שיוכל להגן עליהם.

כאשר המדינה מונעת מהאזרחים להחזיק נשק להגנה עצמית, היא חותרת תחת הזכות הזאת. הטענה של המדינה היא שהדבר נעשה למען בטחוננו, אך אין בכך ממש. אלו שמושפעים מהאיסור לשאת נשק הם בעיקר אזרחים שומרי חוק. לפושעים יש כבר היום גישה לנשק לא חוקי ואין להם חשש להחזיק בו. מלבד זאת, על פושעים בעלי רקע אלים ייאסר להחזיק נשק ברשיון בין כה וכה. למעשה, אם יותר לאזרחים להחזיק נשק להגנה עצמית הם יהיו מוגנים יותר מפני פושעים שייאלצו לחשוב פעמיים לפני שהם מבצעים שוד או פורצים לבית באישון לילה בשל החשש להיתקל באזרח חמוש.

קשה גם להאמין שהאיסור הנוכחי נובע מחשש לשימוש לא אחראי של האזרחים בנשק. האיסור חל כיום גם על רובם המוחלט של יוצאי צה"ל, כלומר על אנשים, שבגיל 18 מדינת ישראל כבר הפקידה בידיהם נשק ולעתים אף חייבה אותם לצאת איתו לביתם במהלך שירותם הצבאי. לא ייתכן שהמדינה סומכת על שיקול דעתם של אותם חיילים בסדיר ובמילואים כשהם משרתים את צרכיה ומגינים עליה, אך אינה סומכת עליהם כשהם מבקשים לממש את זכותם להגן על עצמם.

לרצונה של המדינה להגביל את יכולתם של האזרחים לשאת נשק להגנה עצמית אין ולא כלום עם שמירה על בטחון הציבור. ההגבלות נובעות מרצונה הטבעי של המדינה לשלוט ולפקח על חיי האזרחים ולשמר את תלותם בה. לא לחינם כאשר רודנים עולים לשלטון הם ממהרים לאסוף את הנשק מידי האזרחים.

זהות רואה בזכות לנשיאת נשק להגנה עצמית את אחת מזכויות האדם הבסיסיות. המדינה אינה הסמכות הנותנת לאדם את הזכות להגן על עצמו – סמכותה היא רק לשלול את הזכות הזו ממי שמסכן את החברה, במזיד או בשגגה.

כצעד ראשון למימוש העקרון הזה – אנו נתיר לכל יוצא צבא ללא עבר אלים וללא מגבלות גופניות ונפשיות ידועות לקבל רשיון לשאת נשק להגנה עצמית בכפוף להשלמת קורס שימוש באקדח. במקביל, אנו נגבש תוכנית כדי להרחיב את ההיתר מיוצאי צבא בלבד לכל אזרחי ישראל.

מקור: https://zehut.org.il/pdf/matza_zehut_kriha.pdf (עמוד 159)

בנוסף, ניתן לקרוא עוד על הצורך הקריטי לאפשר לאזרחים ואזרחיות שומרי חוק להגן על עצמם: 
https://mida.org.il/2018/03/08/%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%90%D7%AA-%D7%A0%D7%A9%D7%A7-%D7%9C%D7%94%D7%92%D7%A0%D7%94-%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%90-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A1%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%AA-%D7%9C/

ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...