אם ביטוח לאומי לא ידאג לחלשים אז מי כן? מי יהווה חלופה טובה? - Zehut Explained Q&A

תשובה 1

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)
נבחר על ידי
 
התשובה הטובה ביותר

צריך להבדיל בין תפקיד הביטוח הלאומי כספק שירותי ביטוח לכלל האוכלוסייה, לבין הצורך של המדינה לקיים מערכת רווחה לאזרחים החלשים בה.

המוסד לביטוח לאומי לא מצליח לספק כיום תמורה מספיקה בשני התחומים האלה. לא לכלל האוכלוסיה, ולא לאזרחים החלשים, ומרבית כספי המיסים שנגבים ומועברים לביטוח הלאומי אינם חוזרים חזרה למי שנזקק לכך בשעת הצורך.

זהות רוצה להפריד בין האלמנט הביטוחי של הביטוח הלאומי, ולאפשר תחרות בתחום הזה שתייעל את שירותי הביטוח לאזרחים, וכך המדינה תוכל להתמקד אך ורק ברווחה לנזקקים וחלשים שזקוקים לתמיכה של המדינה.

"בשונה ממערכות סעד טיפוסיות, המסייעות רק לנזקקים ביותר, הביטוח הלאומי שם לעצמו למטרה לספק ביטחון כלכלי לכלל האוכלוסייה - גם לתושבים שאינם מעוניינים בשירותיו, המסוגלים לממן לעצמם "רשת ביטחון כלכלית" כזו. קשה לראות הצדקה לכך, כאשר שביעות הרצון מהביטוח הלאומי נמוכה משביעות הרצון הממוצעת מחברות הביטוח, וכאשר אזרחים רבים רוכשים לעצמם ביטוחים משלימים נוספים."

"המוסד לביטוח הלאומי הוא מנגנון מסורבל ובלתי יעיל, שרבים מתפקידיו אינם נחוצים כלל. ההסתמכות הכפויה של תושבי ישראל על המוסד הזה עולה להם כסף רב ומעניקה לעתים קרובות מדי תמורה לא ראויה. חמור מכך, עם קריסתו הצפויה של המוסד לביטוח לאומי תיעלם באחת "רשת הביטחון הכלכלית" של מיליוני אזרחים ישראלים, אשר שילמו את דמי הביטוח כל חייהם אך ימצאו את עצמם עומדים מול שוקת שבורה דווקא בשעותיהם הקשות ביותר."

המטרה של זהות היא שהאזרחים יוכלו לבחור לעצמם אלטרנטיבות ביטוחיות כך שהם יוכלו לבחור בספק ביטוח שיתן להם תמורה טובה יותר מאשר הביטוח הלאומי (יותר קצבאות, יותר כיסויים, וכו').

"מפלגת זהות מציעה תכנית לצמצום שקול של תחומי האחריות של המוסד לביטוח לאומי, העושה שימוש במנגנון היעיל והתחרותי של השוק החופשי. תכנית זו היא הצעד הראשון וההכרחי בשיקום מערכת הרווחה הישראלית ובהסרת הסיכון החמור לעתידם הכלכלי של תושבי ישראל."

"התושבים יחויבו לרכוש לעצמם ביטוח. כל תושב ישראלי יחויב לדאוג לעצמו לכיסוי ביטוחי מינימלי, במקום הביטוח שהמדינה סיפקה לו עד כה בכפייה. מעסיקים יחויבו בביטוח עובדיהם מפני תאונות עבודה. מכיוון שכל תושב וכל מעסיק יוכלו לבחור לעצמם את חברת הביטוח המועדפת עליהם, חברות הביטוח הפרטיות יתחרו על הלקוחות ויצטרכו להציע להם שירות טוב ותעריפים משתלמים. כאשר חברות הביטוח יווכחו שבכוונת המדינה להפסיק להעניק שירותי ביטוח הזמינים בשוק החופשי, יהיה להן תמריץ לפתח שירותי ביטוח חדשים שיוכלו להחליף את השירותים הקיימים שהמדינה מעניקה.

מי שזכאי לקצבה ימשיך לקבל אותה. המדינה, כמו כל גורם מבטח אחר, לא תוכל להתנער מתביעותיהם הכספיות של מבוטחיה. כל תושב ישראל שהיה זכאי לקצבת ביטוח לאומי לפני צמצום שירותי הביטוח, ימשיך לקבל את הקצבה, וימשיך להיות מבוטח על ידי המדינה, כשם שהיה מבוטח  לפני צמצום שירותי הביטוח. בסופו של דבר, המטרה היא ליצור מצב שבו כל השירותים שהביטוח הלאומי מספק היום, פרט לשירותי רווחה וסיוע לנזקקים, יירכשו בשוק הפרטי."

ברגע שהנושא הביטוחי יתייעל, גם כלל האזרחים יזכו לרשת ביטחון טובה יותר, וגם המדינה תוכל להתמקד בעזרה לחלשים ונזקקים: "לפי התכנית של זהות, המדינה תמשיך להיות אחראית על הרווחה, אך אין זה אומר שמערכת הרווחה תמשיך לעבוד בלא שינוי."

(מקור: https://zehut.org.il/pdf/matza_zehut_kriha.pdf עמוד 56 ואילך)

על ידי (750 נקודות)
תודה רבה על זמנכם, הפתרון אכן מדבר אליי. מה לגבי עניין הנגישות לנכים?
על ידי (5.4k נקודות)
מפלגת זהות תומכת חד משמעית ולחלוטין בחובת הנגשת מוסדות ציבוריים ופרטיים לנכים ומתחייבת להמשיך לשפר ולייעל את הנגישות.
...

מפלגת זהות תומכת חד משמעית ולחלוטין בחובת הנגשת מוסדות ציבוריים ופרטיים לנכים ומתחייבת להמשיך לשפר ולייעל את הנגישות.
הנגשה לנכים הינה אחת מהתשתיות שחובה על המדינה לספק לאזרחיה.

זהות היא המפלגה היחידה בישראל אשר בצעד ייחודי וראשון מסוגו הנגישה את המצע שלה לעוורים על ידי הקלטת המצע לקבצי שמע.
...

ציפי (אשתו של משה פייגלין), פעילה במשך שנים ארוכות בוועדת הנגישות של המועצה המקומית ונאבקת למען הנושא.

(מקור: https://www.facebook.com/230709873674802/posts/2189763511102752)
על ידי (750 נקודות)
טוב לשמוע. חבל ששמעתי דברים אחרים
ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...