מה לגבי הממזרים שיתרבו מנישואין ללא הרבנות? - Zehut Explained Q&A
+1 הצבעה
על ידי
ילדים שנולדו מנישואים שלא כדת משה וישראל ויחזרו בתשובה ימצאו עצמם ממזרים ולא יוכלו להיות חלק מהקהילה הדתית.

תשובה 1

+2 הצבעות
על ידי (5.4k נקודות)
נבחר על ידי
 
התשובה הטובה ביותר

כנגד הפקעת השליטה (החלקית) של הרבנות הראשית בנישואין בישראל עולה לא פעם טענת פיצולו של עם ישראל שתיגרם עקב הכנסת אפשרות של נישואין שלא כהלכה וריבוי פסולי החיתון שלא יאפשר ליהודים שומרי מצוות להתחתן עם כאלה שאינם.

חשש זה נובע מדאגה של ממש לשלמותו של עם ישראל, שגם זהות מזדהה איתה ושותפה לה. אלא, שהחשש הזה הוא ברובו חסר יסוד. במציאות של היום יש צורך בכל נישואין דה-פקטו בבדיקת ייחוס. צורך זה איננו דבר בדיעבד ביהדות, אלא חלק יסודי מתהליך הנישואין בישראל מדורי דורות על מנת למנוע בעיות אלה בדיוק. כמו כן, נישואין שלא בחופה וקידושין אינם גורמים לילדים להיות פסולי חיתון אלא אם כן מדובר בנישואין עם כאלה שאינם יהודים (ליתר דיוק - נישואין עם כאלה שאינן יהודיות, שכן היהדות של הילד תלויה ביהדות של האם בלבד).

ההצעה של זהות תגרור בעיקר חזרה פשוטה למציאות הקלאסית של נישואין בעם ישראל. הרוב שיבחר ככל הנראה בנישואין על פי ההלכה, יידרש על ידי בית הדין שעורך את החופה או בחופות על פי התקן, להציג כתובות של ההורים, ולהביא עדי רווקות כמקובל. בהיעדר כתובה של ההורים יתבצע תהליך בירור יהדות, שבסופו המוצלח לא תהיה מניעה לעריכת החופה. לעומת זאת, יהודי שיבחר להתחתן עם יהודיה שלא במסגרת חופה וקידושין לא יגרום לילדיו להיות פסולי חיתון כלל, אלא פשוט יגרום לכך שהם ייאלצו להוכיח את יהדותם כאשר הם יבחרו להתחתן על פי ההלכה, ממש כפי שקורה היום לכל הנשואים אזרחית וילדיהם, ובפרט לרוב המוחלט של עולי ברית המועצות לשעבר

(מקור: https://zehut.org.il/pdf/matza_zehut_kriha.pdf)

על ידי
זה לא נכון! כל אשה שהתחתנה עם עדים ותתחתן פעם שניה ללא הרבנות בלי גט כשר מבעלה הראשון, ילדיה יהיו פסולי חיתון.
על ידי (5.4k נקודות)
נישואין שלא בחופה וקידושין אינם גורמים לילדים להיות פסולי חיתון. אלא אם כן מדובר בנישואין עם כאלה שאינם יהודים (ליתר דיוק - נישואין עם כאלה שאינן יהודיות, שכן היהדות של הילד תלויה ביהדות של האם בלבד).

המצב שאתה מתאר- אשה שהתחתנה עם עדים ותתחתן פעם שניה בלי גט, אכן תגרום לילדיה הנישואים השניים להיות פסולי חיתון. הסיכון הזה קיים כבר היום - אנשים יכולים להתחתן בחשאי עם עדים בלי להצהיר על כך.

ולהיפך, היום אנשים שבוחרים להתחתן כדת משה וישראל בלי הרבנות- נאלצים לשמור על חשאיות (מכיוון שהיום זה מנוגד לחוק להתחתן כהלכה שלא דרך הרבנות). החשאיות הזאת מגבירה את החשש היום שהאישה תתחתן מחדש בלי גט ובלי שאף אחד ידע.

ברגע שחתונה כדת משה וישראל שלא דרך הרבנות לא תהיה מנוגדת לחוק, הנושא לא יהיה חשאי. רבנים מחתנים יוכלו לנהל רישום, זוגות יוכלו להצהיר בפני המדינה על החוזה המשפטי ביניהם, וכאשר אחד מבני הזוג ירצה להתחתן שוב כדת משה וישראל, יהיה ניתן לברר את המצב הזה ביתר קלות.
ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...