איך זהות מתייחסת לאנרגיות מתחדשות ולייעדים העולמיים שישראל לא עומדת בהם? - Zehut Explained Q&A
0 הצבעות
על ידי (190 נקודות)
התחממות גלובלית זו בעיה שמעסיקה את רוב העולם, יש הוכחות שפליטת הפד"ח על ידי האדם בתחנות החשמל והרכבים היא הגורם העיקרי להתחממות כדור הארץ. הפיתרון הוא מעבר לאנרגיות מתחדשות הממומש ברוב המדינות בעולם חוץ מישראל שיצור החשמל מאנרגיות מתחדשות בשיא מגיע ל14% וביום יום היצור עומד על כ6%.

ישראל היא מדינה מבורכת בשמש ברוב ימות השנה, ישראל גם הייתה המדינה הראשונה שחייבה כל בית בשימוש בדוד שמש הפועל מהאנרגיה הסולארית וקיום בכ90% מהמבנים בישראל מותקנים דודי השמש, האם זהות תתמוך בתקנות הדורשות שבהקמת מבנים חדשים, קרקע, בנייני מגורים, משרדים, ומרכזים מסחריים, מבני ממשל צבא, ורשויות מקומיות, בתי ספר וכו' יהיו מחוייבים בהתקנת מערכות סולאריות שיפיקו חשמל, ויהוו מקור הכנסה לבעלים של אותו מבנה. חשוב לציין שתקנה זו תסייע להורדת מחירי החשמל ויצירת תחרות בשוק החשמל ותמנע זיהום אוויר מיותר.

כמו כן, האם זהות תגן על תעשיית הרכב החשמלי, האם זהות תשאף לאפשר יבוא חופשי והאם זהות תדאג להטבות מס לרכבים חשמליים? האם זהות תדאג שלא ימסו רכבים חשמליים כדי לכסות על המיסים שהמדינה מפסידה מירידת רכישת דלקים מזהמים?

תשובה 1

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)
נערך על ידי

לזהות אין התייחסות מפורשת במצע לגבי הנושא של אנרגיה סולארית.

בדיון בכנסת בשנת 2013 משה פייגלין הביע התנגדות לסבסוד ממשלתי לפאנלים סולארים לפני שבודקים את מידת הזיהום שהם אכן חוסכים:

"תבדוק את זה. אני שמעתי, אין לי דוקומנטים, לא הספקתי לבדוק, שהייצור של הפאנלים הפוטו-אלקטרים האלה בסין גורם לזיהום יותר מכל מה שתחסוך בכל שנות חייהם, רק שזה קורה בסין ולא פה. חבר הכנסת חנין אמר שאנחנו חלק מהגלובליזציה, אנחנו רוצים למנוע זיהום בכל כדור-הארץ. במובן הזה אני מציע לבחון טוב טוב את הדברים ..... הדבר הזה הוא לא כלכלי, גם לא בטוח שהוא נקי. כלומר, לי אין ספק שאפשר לייצר חשמל בצורה נקייה יותר ממה שהיא מיוצרת היום גם אם זה לא נעשה באמצעים הללו."

(מקור: https://oknesset.org/meetings/4/8/483282.html)

מצד שני, זהות בעד פתיחת שווקים לתחרות והפחתת רגולציה. כיום תחום האנרגיות המתחדשות מרוכז על ידי רשות החשמל, ותלוי כמעט לגמרי במענקים ממשלתיים ובאישורים ביורוקרטיים:
https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3633600,00.html
כשתחום החשמל יתנתק מתכתיבים ממשלתיים, תהיה הזדמנות ליצרני חשמל עצמאיים לפעול בשוק החופשי ולייצר חשמל מאנרגיות מתחדשות ללא תלות במענקים או אישורים מיוחדים.

לגבי סובסידיה או הגנה על תעשיית הרכב החשמלי- זהות מתגדת למענקים וסובסידיות לתעשיות ספציפיות. (אפשר לשמוע על הפגמים שבסובסידיה לתעשיית הרכב החשמלי בפודקאסט של גלעד אלפר: 
)

מה שכן, זהות בעד הורדה כללית של מיסים - כולל מיסי ייבוא. מה שיתרום למלחמה בזיהום האוויר:

א. זהות תצמצם את המס הגבוה על מוניות, וכך יותר אנשים ייסעו במוניות מאשר ברכבים פרטיים, מה שיצמצם את כמות הרכבים שעל הכביש.

ב. חוסר היעילות של התכנון המרכזי של התחבורה הציבורית גורם לאוטובוסים חצי ריקים לנסוע על הכביש. הפרטת התחבורה הציבורית ופתיחתה לתחרות, תפתור את הבעיה הזו.

ג. המיסוי הגבוה על כלי רכב - מעלה את המחיר ומשאיר מכוניות ישנות על הכביש. וזה מגביר את זיהום האוויר. הורדת המיסוי תקל על ייבוא של רכבים חדשים ומזהמים פחות.

ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...