האם זהות נגד הדת? למה 'הפרדת הדת מהמדינה'? - Zehut Explained Q&A
0 הצבעות
על ידי
בקמפיין הבחירות הראשון של 2019 משה פייגלין חזר המון פעמים על כך שזהות 'תפריד את הדת מהמדינה'. הרי ישראל היא מדינה יהודית, ואיך אפשר להפכה למדינה ככל המדינות?

תשובות 2

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)
נבחר על ידי
 
התשובה הטובה ביותר

מתוך מצע זהות:

"איננו דוגלים במדינת כל אזרחיה המנוכרת לעם היהודי, לתורתו ולתרבותו. אדרבה, דבר שכזה הוא סילוף מוחלט, וגם איננו אפשרי באמת, שכן אין לכך אחיזה במציאות. מדינת ישראל הוקמה בכדי להיות מדינת העם היהודי במפורש, וכמדינה לאומית היא נועדה לשקף עַם זה ולהיות ביטוי לערכיו, תרבותו, דתו, שאיפותיו, דרכו וייעודו בעולם."

מפלגת זהות מאמינה שישראל היא מדינה יהודית, אך שהיהדות של המדינה צריכה להתבטא דרך המוסדות הרשמיים שלה: משרדי הממשלה צריכים להיות סגורים בשבת, האוכל שיוגש במוסדות ממלכתיים יהיה כשר, וכו'.

מבחינת חיי האזרח עצמו, זהות מאמינה שאי אפשר ואסור לכפות את הדת על האזרחים עצמם. אסור למדינה לקבוע אם מותר או אסור לבעל עסק פרטי למכור חמץ בפסח, אם אסור או מותר לאזרח לגדל חזיר, או לפתח עסק בשבת, ואסור לקבוע לאזרח איך להתחתן.

זהות מאמינה שחוקי כפיה דתית כאלה על האזרח הפרטי- לא תורמים ליהדות של המדינה, אלא להיפך. רק יוצרים "אנטי" כלפי היהדות, ובמילא מי שרוצה לאכול חמץ בפסח מוצא איך לעשות את זה, ואפילו אזרחים שיכולים להתחתן כדת בארץ, מעדיפים להתחתן בחו"ל בגלל הכפיה שבמוסד רישום הנישואין ברבנות.

זהות מאמינה שברגע שיסירו את הכפיה מהאזרחים, הם יתעודדו ויוכלו להתקרב לבד ומרצונם ליהדות אם הם בוחרים בכך. ולראיה, איך חוק שאוסר על נסיעה בכיפור, ועדיין הרוב המוחלט של הישראלים מכבד את היום הזה. ואין חובה בחוק על ברית מילה, ובכל זאת רוב הישראלים מלים את בניהם.

מקור: https://zehut.org.il/pdf/matza_zehut_kriha.pdf (עמוד 68 והלאה)

משה פייגלין אף התייחס להגדרה "הפרדת דת ומדינה" כהגדרה לא מדוייקת, ושהגדרה יותר מדוייקת היא: "שחרור הדת מהפוליטיקה".

מקור: https://www.facebook.com/MFeiglin/videos/1307219539445886 (דקה 14:17)
 

+1 הצבעה
על ידי (5.4k נקודות)

ברוכים הבאים!

כאן תוכלו לשאול שאלות לגבי המצע של זהות, ותוכלו לקבל תשובות.

(האתר הינו יוזמה פרטית, התשובות נכתבות על ידי מתנדבים ואינן מייצגות תשובה רשמית של מפלגת זהות)

לשאלות \ בקשות - צרו קשר כאן
...